World Beer Cup Awards 2014

world-beer-cup
The 2014 World Beer Cup Awards were announced Friday night in Denver, Colorado. This was the 12th time for the biennial international competition, with a record 4,754 entries from 1,403 breweries in 58 countries, judged by 219 judges (including yours truly). One interesting note about this year’s judges is that 76% of them were from outside the United States. This year, 281 awards were given in 94 separate categories to breweries in 22 countries. Congratulations to all the winners.

One of the biggest changes to this year’s competition was the implementation of a lottery system. Any brewery that wants to enter their beer first registers their desire to participate in the World Beer Cup over a set period of time. Once the number of interested breweries is known, then the number of different beers each one can enter is determined. This year, every brewery could enter up to four beers. As a result, the winners were far more diverse than in any previous year. Of all 281 award winners, only one brewery won three awards and 26 breweries won two.

Not surprisingly, the category with the highest number of entries was American-Style IPA, with 223. Second was American-Style Pale Ale, with 121 entries, and the third most-entered category was Wood- and Barrel-Aged Strong Beer, with 111. The average number of entries for each category was 50 beers.

Overall, the United States won the most medals, with 205. Germany was second, with 27, and Canada came in third, with 7. Belgium and the United Kingdom each won five. Italy garnered 4 awards, while Australia, the Czech Republic, Japan and the Netherlands each brought home three.

Within the U.S., California won the most medals, with 35. Colorado was second with 21 and Oregon was third, with 16. Washington won 11, Illinois brought home 8 and Pennsylvania, Texas and Wisconsin each won 7 awards. Michigan breweries won 6, and Minnesota, New York and Ohio had five victories apiece.

wbc_logo

Individual Beer Awards

Category 1: American-Style Wheat Beer
Gold: Float Trip, Piney River Brewing Co., Bucyrus, MO
Silver: Red Dawn, Carson’s Brewery, Evansville, IN
Bronze: DD Blonde, Hop Valley Brewing Co., Eugene, OR

Category 2: American-Style Wheat Beer With Yeast
Gold: Hefeweizen, Widmer Brothers Brewing Co., Portland, OR
Silver: White Noise, Überbrew, Billings, MT
Bronze: Cascade Blonde, Cascade Brewery Co., Abbotsford, Australia

Category 3: Fruit Beer
Gold: Cherry Kriek, Strange Brewing Co., Denver, CO
Silver: Apricot Blonde, Dry Dock Brewing Co. – North Dock, Aurora,
CO
Bronze: Chchchch-Cherry Bomb, Melvin Brewing, Jackson, WY

Category 4: Fruit Wheat Beer
Gold: Salty Kiss, Magic Rock Brewing Co., Huddersfield, United
Kingdom
Silver: Meantime Raspberry Wheat Beer, Meantime Brewing Co., London,
United Kingdom
Bronze: 5 Lizard Latin Style Witbier, 5 Rabbit Cerveceria, Bedford
Park, IL

Category 5: Field Beer or Pumpkin Beer
Gold: Cucumber Crush, 10 Barrel Brewing Co., Bend, OR
Silver: Cheval Deux, Horse Thief Hollow, Chicago, IL
Bronze: Imperial Pumpkin Smash, Crown Valley Brewing and Distilling,
Ste. Genevieve, MO

Category 6: Herb and Spice Beer
Gold: Mango Magnifico con Calor, Founders Brewing Co., Grand Rapids,
MI
Silver: Bitterama, Kamala Brewing at the Whip In, Austin, TX
Bronze: Señorita, Elevation Beer Co., Poncha Springs, CO

Category 7: Chocolate Beer
Gold: Shake Chocolate Porter, Boulder Beer Co., Boulder, CO
Silver: Snownami Chocolate/Raspberry Imperial Stout, Northbound
Smokehouse & Brewpub, Minneapolis, MN
Bronze: Decadent Dark Chocolate, Atwater Brewery, Detroit, MI

Category 8: Coffee Beer
Gold: Big Shot Espresso Stout, Twisted Pine Brewing Co., Boulder, CO
Silver: Panama Joe’s Coffee Stout, Il Vicino Brewing Co. – The
Canteen, Albuquerque, NM
Bronze: Mocha Machine, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA

Category 9: Specialty Beer
Gold: Peanut Butter Cup Coffee Porter, Willoughby Brewing Co.,
Willoughby, OH
Silver: Stiegl Wildshuter Sortenspiel, Stieglbrauerei zu Salzburg,
Salzburg, Austria
Bronze: Le Saisoniere, Cambridge Brewing Co., Cambridge, MA

Category 10: Rye Beer
Gold: Habitus, Mike Hess Brewing Co., San Diego, CA
Silver: Ruthless Rye, Sierra Nevada Brewing Co., Chico, CA
Bronze: RastafaRye, Blue Point Brewing Co., Patchogue, NY

Category 11: Specialty Honey Beer
Gold: Honey Beer, Long Sun Brewing, New Taipei City, Taiwan
Silver: Robinia, Birrificio San Paolo, Torino, Italy
Bronze: Honey Tripper, Iron Hill Brewery & Restaurant – Maple Shade,
Maple Shade, NJ

Category 12: Session Beer
Gold: Lagunitas DayTime Ale, Lagunitas Brewing Co., Petaluma, CA
Silver: Squeaky Bike Nut Brown, Moab Brewery, Moab, UT
Bronze: Le Petit Prince, Jester King Brewery, Austin, TX

Category 13: Other Strong Beer
Gold: Brouwers 8, Flyers Restaurant and Brewery, Oak Harbor, WA
Silver: Power Wagon, Big Sky Brewing Co., Missoula, MT
Bronze: May the Port Be with You, Pizza Port – Solana Beach, Solana
Beach, CA

Category 14: Experimental Beer
Gold: Redrock Paardebloem, Redrock Brewery, Salt Lake City, UT
Silver: Hoptart, Al’s of Hampden/Pizza Boy Brewing Co., Enola, PA
Bronze: Xyauyù, Birrificio Baladin Società Agricola, Farigliano,
Italy

Category 15: Indigenous Beer
Gold: Wild and Crazy Rye, BJ’s Restaurant & Brewery – Boulder,
Huntington Beach, CA
Silver: Koyt – Kuit – Kuyt, Witte Klavervier, Roden, Netherlands
Bronze: Got Beer, BJ’s Restaurant & Brewery – Boulder, Huntington
Beach, CA

Category 16: Gluten-Free Beer
Gold: Green’s Enterprise Dry-Hopped Lager, Green’s Brewery – Gluten
Free Beer, Seattle, WA
Silver: Green’s Endeavour Dubbel Dark Ale, Green’s Brewery – Gluten
Free Beer, Seattle, WA
Bronze: Shakparo, Sprecher Brewing Co., Glendale, WI

Category 17: American-Belgo-Style Ale
Gold: Whiter Shade of Pale Ale, Starr Hill Brewery, Crozet, VA
Silver: Beach Bum Joe, Mispillion River Brewing, Milford, DE
Bronze: Whiplash, SweetWater Brewing Co., Atlanta, GA

Category 18: American-Style Sour Ale
Gold: Ensorcelled, The Rare Barrel, Berkeley, CA
Silver: Framboise de Amorosa, The Lost Abbey, San Marcos, CA
Bronze: Ching Ching, Bend Brewing Co., Bend, OR

Category 19: American-Style Brett Beer
Gold: The Golden Child, Iron Hill Brewery & Restaurant – Chestnut
Hill, Philadelphia, PA
Silver: Juxtapose Brett IPA, Four Winds Brewing Co., Delta, Canada
Bronze: Flemish Kiss, The Commons Brewery, Portland, OR

Category 20: Wood- and Barrel-Aged Beer
Gold: Pipewrench, Gigantic Brewing, Portland, OR
Silver: Barrel Aged Scottish, Oggi’s Pizza & Brewing Co., San
Clemente, CA
Bronze: Lou, Brew Brothers Brewery, Reno, NV

Category 21: Wood- and Barrel-Aged Strong Beer
Gold: 1314, Black Tooth Brewing Co., Sheridan, WY
Silver: Cockswain’s Courage Double Barreled Edition Porter, Garage
Project, Wellington, New Zealand
Bronze: Bourbon Barrel Aged Mountain Man, Verboten Brewing,
Loveland, CO

Category 22: Wood- and Barrel-Aged Strong Stout
Gold: Sixteen, Central Waters Brewing Co., Amherst, WI
Silver: Distinguished Eagle, Grand Rapids Brewing Co., Grand Rapids,
MI
Bronze: Siberian Night Imperial Stout Aged in Bourbon Barrels,
Thirsty Dog Brewing Co., Akron, OH

Category 23: Wood- and Barrel-Aged Sour Beer
Gold: Rodenbach Vintage 2011, Brouwerij Rodenbach, Roeselare,
Belgium
Silver: Funky Jewbelation, Shmaltz Brewing Co., Clifton Park, NY
Bronze: Co-Hop V – Rouge de Mékinac, À la Fût, St-Tite, Canada

Category 24: Aged Beer
Gold: Russian 2009, Iron Hill Brewery & Restaurant – Media, Media,
PA
Silver: Vintage Horn Dog, Flying Dog Brewery, Frederick, MD
Bronze: Aged Navigator Dopplebock, Ballast Point Brewing & Spirits –
Linda Vista, San Diego, CA

Category 25: Kellerbier or Zwickelbier
Gold: Pilsner, Marble Brewery, Albuquerque, NM
Silver: VIÆMILIA, Birrificio del Ducato, Roncole Verdi, Italy
Bronze: Wilderer Dunkel, Brauerei-Gasthof, Böbrach, Germany

Category 26: Smoke Beer
Gold: Smoke Signal, Swamp Head Brewery, Gainesville, FL
Silver: Weiherer Rauch, Brauerei-Gasthof Kundmüller,
Viereth-Trunstadt, Germany
Bronze: Brewers Select Rauch Märzen, Gordon Biersch Brewery
Restaurant – Rockville, Rockville, MD

Category 27: Australasian, Latin American or Tropical-Style Light
Lager

Gold: Regia Extra, Industrias La Constancia, San Salvador, El
Salvador
Silver: Pilsener, Industrias La Constancia, San Salvador, El
Salvador
Bronze: Tooheys Extra Dry, Lion Pty, Sydney, Australia

Category 28: International-Style Lager
Gold: Asahi Super Dry, Asahi Breweries, Tokyo, Japan
Silver: Speight’s Triple Hop Pilsner, Lion, East Tamaki, New Zealand
Bronze: Cornish Pilsner, Sharp’s Brewery, Wadebridge, United Kingdom

Category 29: Baltic-Style Porter
Gold: Framinghammer, Jack’s Abby Brewing, Framingham, MA
Silver: The Baltic Gnome, Rock Bottom – Denver, Denver, CO
Bronze: Komes Porter Bałtycki, Browar Fortuna, Miłosław, Poland

Category 30: European-Style Low-Alcohol Lager/German-Style
Leicht(bier)

Gold: Waldhaus Sommer Bier, Privatbrauerei Waldhaus Joh. Schmid,
Waldhaus, Germany
Silver: Leichtes, Mahrs Brau Bamberg, Bamberg, Germany
Bronze: Stockholm Fine Festival Beer 3,5, Krönleins Bryggeri,
Halmstad, Sweden

Category 31: German-Style Pilsener
Gold: Schönramer Pils, Private Landbrauerei Schönram, Petting/Schönram,
Germany
Silver: Alpirsbacher Pils, Alpirsbacher Klosterbräu Glauner,
Alpirsbach, Germany
Bronze: Pils, Stoudt Brewing Co., Adamstown, PA

Category 32: Bohemian-Style Pilsener
Gold: Radegast Premium, Plzensky Prazdroj, Pilsen, Czech Republic
Silver: Velkopopovicky Kozel 11°, Plzensky Prazdroj, Pilsen, Czech
Republic
Bronze: Pardal Echt, B.B.N.P., Ceske Budejovice, Czech Republic

Category 33: Münchner-Style Helles
Gold: Müllerbräu Altbayrisch Hell, Müllerbräu, Pfaffenhofen, Germany
Silver: Falter Export Hell, Privatbrauerei J.B. Falter Regen, Regen,
Germany
Bronze: Löwenbräu Original, Löwenbräu, München, Germany

Category 34: Dortmunder/Export or German-Style Oktoberfest

Gold: Hirsch Gold, Der Hirschbräu – Privatbrauerei Höß, Sonthofen,
Germany
Silver: Special, Brauerei Gold Ochsen, Ulm, Germany
Bronze: Schönramer Gold, Private Landbrauerei Schönram, Petting/Schönram,
Germany

Category 35: Vienna-Style Lager
Gold: Schell’s Firebrick, August Schell Brewing, New Ulm, MN
Silver: Vienna Lager, Devils Backbone Brewing Co. – Outpost,
Lexington, VA
Bronze: Danish Red Lager, Figueroa Mountain Brewing Co. – Santa
Barbara, Santa Barbara, CA

Category 36: German-Style Märzen
Gold: Mayhem Marzen, Springfield Brewing Co., Springfield, MO
Silver: Ur-Saalfelder, Buergerliches Brauhaus Saalfeld, Saalfeld,
Germany
Bronze: Pöllinger Spezial Trunk, Brauerei Anton Pöllinger,
Pfeffenhausen, Germany

Category 37: European-Style Dark/Münchner Dunkel
Gold: Munich Dunkles, Blind Tiger Brewery & Restaurant, Topeka, KS
Silver: Chuckanut Dunkel, Chuckanut Brewery, Bellingham, WA
Bronze: Ayinger Altbairisch Dunkel, Ayinger Brewery, Seattle, WA

Category 38: German-Style Schwarzbier
Gold: Black Bavarian, Sprecher Brewing Co., Glendale, WI
Silver: BraufactuM Darkon, Die Internationale Brau-Manufacturen,
Frankfurt am Main, Germany
Bronze: Black Thunder, Austin Beerworks, Austin, TX

Category 39: Traditional German-Style Bock
Gold: Winter Bock, Gordon Biersch Brewery Restaurant – Las
Vegas, Las Vegas, NV
Silver: Krieger Floriani-Bock, Brauerei Wilhelm Krieger, Landau an
der Isar, Germany
Bronze: Bock, Iron Hill Brewery & Restaurant – Phoenixville,
Phoenixville, PA

Category 40: German-Style Heller Bock/Maibock
Gold: MeyerBock, Outer Banks Brewing Station, Kill Devil Hills, NC
Silver: Maibock, Blind Tiger Brewery & Restaurant, Topeka, KS
Bronze: Ulmer Maibock, Familienbrauerei Bauhöfer, Renchen, Germany

Category 41: German-Style Doppelbock or Eisbock
Gold: Eisbock 2012, Brauhaus Faust, Miltenberg, Germany
Silver: Hot for Teacher Ms. Doppelbock, Thr3e Wise Men Brewing Co.,
Indianapolis, IN
Bronze: Saxonator, Jack’s Abby Brewing, Framingham, MA

Category 42: American-Style Lager or Light Lager or Pilsener
Gold: Coors Light, Coors Brewing Co., Golden, CO
Silver: Miller Genuine Draft, Miller Brewing Co., Milwaukee, WI
Bronze: Coors Banquet, Coors Brewing Co., Golden, CO

Category 43: American-Style Cream Ale
Gold: Old Style, Pabst Brewing Co., Los Angeles, CA
Silver: Icehouse, Plank Road Brewery, Milwaukee, WI
Bronze: Henry Weinhard’s Blue Boar, Blitz-Weinhard Brewing Co.,
Milwaukee, WI

Category 44: American-Style Amber Lager
Gold: Winterfest, AC Golden Brewing Co., Golden, CO
Silver: Coedo Kyara, Coedo Brewery, Kawagoe, Japan
Bronze: Lacplesis Dzintara, Cido Grupa, Riga, Latvia

Category 45: American-Style Dark Lager
Gold: Old Virginia Dark, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp,
Roseland, VA
Silver: Santo, Saint Arnold Brewing Co., Houston, TX
Bronze: Leavenworth Bakke Hill Black Lager, Fish Brewing Co.,
Olympia, WA

Category 46: Australasian-Style Pale Ale or International-Style
Pale Ale

Gold: Sculpin, Ballast Point Brewing & Spirits – Scripps Ranch, San
Diego, CA
Silver: River Runners Pale Ale, Eddyline Brewing, Buena Vista, CO
Bronze: Marketing Ploy, Piece Brewery, Chicago, IL

Category 47: German-Style Kölsch/Köln-Style Kölsch
Gold: White Street Kolsch-Style Ale, White Street Brewing Co., Wake
Forest, NC
Silver: I’d Like to Buy the World a Kölsch, Old Town Brewing Co.,
Portland, OR
Bronze: Endless River, Mother Earth Brewing, Kinston, NC

Category 48: German-Style Brown Ale/Düsseldorf-Style Altbier
Gold: Altitude Amber Ale, Altitude Chophouse and Brewery, Laramie,
WY
Silver: TAPS Alt, TAPS Fish House & Brewery – Brea, Brea, CA
Bronze: Balt Altbier, Union Craft Brewing, Baltimore, MD

Category 49: German-Style Sour Ale
Gold: The Dare, Druthers Brewing Co., Saratoga Springs, NY
Silver: Signature Gose, Choc Beer Co., Krebs, OK
Bronze: Schell’s Framboise du Nord, August Schell Brewing, New Ulm,
MN

Category 50: South German-Style Hefeweizen/Hefeweissbier
Gold: Friedenfelser Hefeweizen Hell, Schlossbrauerei Friedenfels,
Friedenfels, Germany
Silver: Fujizakura Kogen Beer Weizen, Fujizakura Kogen Beer,
Yamanashi, Japan
Bronze: Ladenburger Hefeweizen Hell, Brauerei Ladenburger, Neuler,
Germany

Category 51: German-Style Pale Wheat Ale
Gold: Kristallweizen, Brauerei Gold Ochsen, Ulm, Germany
Silver: Belle Gueule Hefeweizen, Les Brasseurs RJ, Montreal, Canada
Bronze: Hirsch Sport Weisse, Hirsch-Brauerei Honer, Wurmlingen,
Germany

Category 52: German-Style Dark Wheat Ale
Gold: Störtebeker Roggen-Weizen, Störtebeker Braumanufaktur,
Stralsund, Germany
Silver: Franziskaner Hefe-Weissbier Dunkel, Spaten-Franziskaner-Bräu,
München, Germany
Bronze: Schwarzbräu Weissbier Dunkel, Schwarzbräu, Zusmarshausen,
Germany

Category 53: South German-Style Weizenbock/Weissbock
Gold: Schneider Weisse Tap6 Unser Aventinus, Weisses Bräuhaus G.
Schneider & Sohn, Kelheim, Germany
Silver: Ladenburger Weizenbock hell, Brauerei Ladenburger, Neuler,
Germany
Bronze: Dunkler Weizenbock, Privatbrauerei Loncium,
Kötschach-Mauthen, Austria

Category 54: Belgian-Style Witbier
Gold: Witbier, Community Beer Co., Dallas, TX
Silver: Cheval Blanc, Les Brasseurs RJ, Montreal, Canada
Bronze: Gentleman’s Wit, Camden Town Brewery, London, United Kingdom

Category 55: French- and Belgian-Style Saison
Gold: Saison, Aspen Brewing Co., Aspen, CO
Silver: Temporis, Croce di Malto, Trecate, Italy
Bronze: TAPS Saison, TAPS Fish House & Brewery – Corona, Corona, CA

Category 56: Belgian- and French-Style Ale
Gold: Domaine DuPage, Two Brothers Brewing Co., Warrenville, IL
Silver: Ohana Saison Noir, Ohana Brewing Co., Los Angeles, CA
Bronze: Barren Hill Biere De Extra, Barren Hill Tavern and Brewery,
Lafayette Hill, PA

Category 57: Belgian-Style Blonde Ale or Pale Ale
Gold: Blonde Fatale, Peace Tree Brewing Co., Knoxville, IA
Silver: St. Stusan Belgian Style Pale Ale, Galaxy Brewing Co.,
Binghamton, NY
Bronze: Jean-Claude Van Blond, Wit’s End Brewing Co., Denver, CO

Category 58: Belgian-Style Sour Ale
Gold: Oude Kriek Boon, Brouwerij Boon, Lembeek, Belgium
Silver: Oude Geuze Oud Beersel, Oud Beersel, Brussels, Belgium
Bronze: Oude Geuze Boon, Brouwerij Boon, Lembeek, Belgium

Category 59: Belgian-Style Flanders Oud Bruin or Oud Red Ale
Gold: No Award
Silver: Oude Tart, The Bruery, Anaheim, CA
Bronze: Shadows of Their Eyes, The Rare Barrel, Berkeley, CA

Category 60: Belgian-Style Dubbel
Gold: Wäls Dubbel, Wäls Cervejaria, Belo Horizonte, Brazil
Silver: Gerardus Wittems Kloosterbier Dubbel, Gulpener Bierbrouwerij,
Gulpen, Netherlands
Bronze: Brother David’s Double, Anderson Valley Brewing Co.,
Boonville, CA

Category 61: Belgian-Style Tripel
Gold: Candi Belgian Tripel, Dominion Brewing Co., Dover, DE
Silver: Steamworks Blitzen, Steamworks Brewing Co., Burnaby, Canada
Bronze: Delirium Tremens, Brouwerij Huyghe, Melle, Belgium

Category 62: Belgian-Style Pale Strong Ale
Gold: Devil’s Thumb, Rock Bottom – Orland Park, Orland Park, IL
Silver: Deceit, Funkwerks, Fort Collins, CO
Bronze: Thor’s Hammer, Bastone Brewery, Royal Oak, MI

Category 63: Belgian-Style Dark Strong Ale
Gold: Hertog Jan Grand Prestige, Hertog Jan Brouwerij, Arcen,
Netherlands
Silver: 3rd Anniversary, Airways Brewing Co., Kent, WA
Bronze: 4 Swords Belgian Style Quad, Deep Ellum Brewing Co., Dallas,
TX

Category 64: Other Belgian-Style Ale
Gold: Cerasus, Logsdon Organic Farm Brewery, Hood River, OR
Silver: Wäls Quadruppel, Wäls Cervejaria, Belo Horizonte, Brazil
Bronze: Golden Sabbath, Big Island Brewhaus, Kamuela, HI

Category 65: English-Style Mild Ale
Gold: Song In Your Heart, Discretion Brewing, Soquel, CA
Silver: Dirty Hippy, Triptych Brewing, Savoy, IL
Bronze: Bristlecone, Uinta Brewing Co., Salt Lake City, UT

Category 66: English-Style Summer Ale
Gold: Mother Lode Golden Ale, Laurelwood Brewing Co., Portland, OR
Silver: Wild Swan, Thornbridge Brewery, Bakewell, United Kingdom
Bronze: Endeavor Vintage 2013 Growers Bright Ale, Endeavor Vintage
Beer, Macquarie Centre, Australia

Category 67: Ordinary or Special Bitter
Gold: Sawtooth Ale, Left Hand Brewing Co., Longmont, CO
Silver: Lumberyard Red, Lumberyard Brewing Co., Flagstaff, AZ
Bronze: Butler’s Bitter, Niagara College Teaching Brewery,
Niagara-on-the-Lake, Canada

Category 68: Classic English-Style Pale Ale
Gold: Audible Ale, Redhook Brewery, Woodinville, WA
Silver: Extra Pale Ale, Summit Brewing Co., Saint Paul, MN
Bronze: HopFish, Flying Fish Brewing Co., Somerdale, NJ

Category 69: Extra Special Bitter
Gold: Black Mesa ESB (Endless Skyway Bitter), Black Mesa Brewing
Co., Oklahoma City, OK
Silver: Queen’s Ale Extra Bitter Type, Hitejinro Co., Seoul, South
Korea
Bronze: The Wise ESB, Elysian Brewing Co., Seattle, WA

Category 70: English-Style India Pale Ale
Gold: Double Haul IPA, KettleHouse Brewing Co., Missoula, MT
Silver: Silverspot IPA, Pelican Brewery, Pacific City, OR
Bronze: Stormcloud, Rahr and Sons Brewing Co., Fort Worth, TX

Category 71: Scottish-Style Ale
Gold: Scottish Ale, Two Kilts Brewing Co., Sherwood, OR
Silver: Maxwell’s Scottish Ale, Rivertowne Brewing Co., Export, PA
Bronze: Kilt Lifter, Four Peaks Brewing Co., Tempe, AZ

Category 72: English-Style Brown Ale
Gold: Wind Walker Brown, 51 North Brewery, Lake Orion, MI
Silver: Nut Hatchet Nut Brown, Canal Park Brewing Co., Duluth, MN
Bronze: No Name, Glenwood Canyon Brewing Co., Glenwood Springs, CO

Category 73: Brown Porter
Gold: Ninja, Asheville Brewing Co., Asheville, NC
Silver: Out of Order Porter, Wind River Brewing Co., Pinedale, WY
Bronze: Chocolate Porter, Bayhawk Ales, Irvine, CA

Category 74: Robust Porter
Gold: Alexander Black, Alexander, Emek Hefer, Israel
Silver: Stoup Porter, Stoup Brewing, Seattle, WA
Bronze: Shallow Grave, Heretic Brewing Co., Fairfield, CA

Category 75: Sweet Stout or Cream Stout
Gold: L’Exploité, Brasseurs du Monde, St-Hyacinthe, Canada
Silver: Outlaw Milk Stout, Great Basin Brewing Co. – Reno, Reno, NV
Bronze: Cream Stout, Redwood Brewing Co., Flint, MI

Category 76: Oatmeal Stout
Gold: Sless’ Oatmeal Stout, Iron Springs Pub and Brewery, Fairfax,
CA
Silver: Pure Imagination, Verboten Brewing, Loveland, CO
Bronze: Beer for My Horses, Cazuelas Mexican Grill and Brewpub, Rio
Rancho, NM

Category 77: Scotch Ale
Gold: Wee Heavy, Steel Toe Brewing, St. Louis Park, MN
Silver: Heavy Red Horseman Scottish Style Ale, Apocalypse Ale Works,
Forest, VA
Bronze: Drafty Kilt Scotch Ale, Monday Night Brewing, Atlanta, GA

Category 78: British-Style Imperial Stout
Gold: Russian Imperial Stout, Iron Hill Brewery & Restaurant –
Media, Media, PA
Silver: Romanov Imperial Stout, Campbell Brewing Co., Campbell, CA
Bronze: Weapon of Self Destruction Imperial Stout, Riff Raff Brewing
Co., Pagosa Springs, CO

Category 79: Old Ale or Strong Ale
Gold: AleSmith Old Ale 2013, AleSmith Brewing Co., San Diego, CA
Silver: Irish Walker, Olde Hickory Brewery, Hickory, NC
Bronze: Pilgrim’s Dole, New Holland Brewing Co., Holland, MI

Category 80: Barley Wine-Style Ale
Gold: 2009 Old #1 Barley Wine, Scuttlebutt Brewing Co., Everett, WA
Silver: Old Scallywag, Coronado Brewing Co., Coronado, CA
Bronze: Johan the Barleywine, Sun King Brewing Co., Indianapolis, IN

Category 81: Irish-Style Red Ale
Gold: George Killian’s Irish Red, Coors Brewing Co., Golden, CO
Silver: McLovin, Vintage Brewing Co., Madison, WI
Bronze: Paulie’s Not Irish Red, Old Town Brewing Co., Portland, OR

Category 82: Classic Irish-Style Dry Stout
Gold: The Bomb Dry Stout, Moon River Brewing Co., Savannah, GA
Silver: The Pugilist, Societe Brewing Co., San Diego, CA
Bronze: Blarney Sisters Dry Irish Stout, Third Street Aleworks,
Santa Rosa, CA

Category 83: Foreign-Style Stout
Gold: Black Rock Stout, Crossroads Brewing Co., Athens, NY
Silver: Whiteface Stout, Great Adirondack Brewing Co., Lake Placid,
NY
Bronze: Devil Dog Stout, Red Leg Brewing Co., Colorado Springs, CO

Category 84: Golden or Blonde Ale
Gold: Kiwanda Cream Ale, Pelican Brewery, Pacific City, OR
Silver: Alibi Blonde, Circle Brewing Co., Austin, TX
Bronze: Steelhead Extra Pale Ale, Mad River Brewing Co., Blue Lake,
CA

Category 85: American-Style Pale Ale
Gold: The Weight, Piece Brewery, Chicago, IL
Silver: Knotty Pine Pale Ale, Lumberyard Brewing Co., Flagstaff, AZ
Bronze: Featherweight Pale, Cannonball Creek Brewing Co., Golden, CO

Category 86: American-Style Strong Pale Ale
Gold: Islander IPA, Coronado Brewing Co., Coronado, CA
Silver: Hops, Haven Brewing, Pasadena, CA
Bronze: Overboard IPA, Big Island Brewhaus, Kamuela, HI

Category 87: American-Style India Pale Ale
Gold: Hop, Drop ‘n Roll, NoDa Brewing Co., Charlotte, NC
Silver: Head Hunter, Fat Head’s Brewery, Middleburg Heights, OH
Bronze: Citrus Mistress, Hop Valley Brewing Co., Eugene, OR

Category 88: Imperial India Pale Ale
Gold: 2 x 4, Melvin Brewing, Jackson, WY
Silver: Astillero, Cerveceria Agua Mala, Ensenada, Mexico
Bronze: Hop 15, Port Brewing Co., San Marcos, CA

Category 89: American-Style Amber/Red Ale
Gold: Runoff, Odell Brewing Co., Fort Collins, CO
Silver: Shark Bite Red, Pizza Port – Bressi Ranch, Carlsbad, CA
Bronze: AmberElla, Eight Degrees Brewing Co., Mitchelstown, Ireland

Category 90: Imperial Red Ale
Gold: Uncle Rusty, Columbus Brewing Co., Columbus, OH
Silver: Bonehead, Fat Head’s Brewery & Saloon, North Olmsted, OH
Bronze: Tyrant Double Red, Wicked Weed Brewing, Asheville, NC

Category 91: American-Style Brown Ale
Gold: Bonfire Brown Ale, Saugatuck Brewing Co., Douglas, MI
Silver: Davy Brown Ale, Figueroa Mountain Brewing Co. – Buellton,
Buellton, CA
Bronze: Bitch Creek ESB, Grand Teton Brewing, Victor, ID

Category 92: American-Style Black Ale
Gold: Turmoil, Barley Brown’s Brew Pub, Baker City, OR
Silver: Once You Go, Lynnwood Brewing Concern, Raleigh, NC
Bronze: Wookey Jack, Firestone Walker Brewing Co., Paso Robles, CA

Category 93: American-Style Stout
Gold: The Defender, Haymarket Pub & Brewery, Chicago, IL
Silver: Happy Ending, SweetWater Brewing Co., Atlanta, GA
Bronze: Power to the People, 10 Barrel Brewing – Boise Pub, Boise,
ID

Category 94: American-Style Imperial Stout
Gold: Black Flag Imperial Stout, Beer Valley Brewing Co., Ontario,
OR
Silver: Block & Tackle Stout, Chetco Brewing Co., Brookings, OR
Bronze: Beelzebub, The Alchemist, Waterbury, VT

wbc_logo

Champion Brewery and Brewer Awards

Small Brewpub
Iron Hill Brewery & Restaurant – Media, Media, PA
Iron Hill Brewery Team
World Beer Cup Champion Brewery and Brewmaster

Small Brewing Company
Pelican Pub & Brewery, Pacific City, OR
Darron Welch & Steve Panos
World Beer Cup Champion Brewery and Brewmaster

Mid-Size Brewing Company
Coronado Brewing Company, Coronado, CA
Coronado Brewing Company
World Beer Cup Champion Brewery and Brewmaster

Large Brewpub
Blind Tiger Brewery & Restaurant, Topeka, KS
John Dean
World Beer Cup Champion Brewery and Brewmaster

Large Brewing Company
Coors Brewing Company, Golden, CO
Dr. David Ryder

Beer In Films #101: What Is The World Beer Cup?

brookston-film
Today’s beer film was created by the Brewers Association to explain their international competition, the World Beer Cup. Later tonight the 2014 awards will be announced in Denver, Colorado, and the short film features judges and brewers from around the world who are involved in the event.

Bistro IPA Festival Winners 2014

bistro
For the fourth straight year I missed the Bistro IPA Festival, as I was in Yosemite National Park with my family. Happily, owner Vic Kralj was again kind enough to send me the list of the winners. Citra Extra Pale Ale, from Knee Deep Brewing in Lincoln (and a new brewery and tap room in Auburn), was chosen best in show, out of 75 IPA offerings, at the 17th annual IPA Festival yesterday at the Bistro in Hayward, California. The full list of winners is below.

James Beard Semifinalists Announced

james-beard
The 2014 semifinalist nominations for the James Beard Awards were announced yesterday, and the good news is there are quite a few beer professionals among the nominees for “Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional.” If you’re not familiar with the prestigious food awards, here’s how the James Beard Foundation describe their annual awards. “Covering all aspects of the industry — from chefs and restaurateurs to cookbook authors and food journalists to restaurant designers and architects and more — the Beard Awards are the highest honor for food and beverage professionals working in North America.” Until very recently, the awards were almost exclusively food and wine-centric, but more recently “beverage professionals” has slowly been expanding to include craft beer and spirits, too. It’s been nice to see the prejudice against beer in the food, cooking and restaurant world finally beginning to slide away. Too slowly, perhaps, but still … it’s about time and nice to see.

The list released yesterday is the semifinalists. On March 19, a smaller list of finalists will be announced from among the semifinalists and the award winners will be announced over two days in early May. In the category “Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional,” seven of the twenty semifinalists work in the beer world. Hopefully, they’ll all make the cut next month.

  • Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE
  • Don Feinberg and Wendy Littlefield, Vanberg & DeWulf, Cooperstown, NY
  • Mike Floyd, Nick Floyd, and Simon Floyd, Three Floyds Brewing, Munster, IN
  • Garrett Oliver, Brooklyn Brewery, Brooklyn, NY
  • Tom Peters, Monk’s Cafe, Philadelphia
  • Joey Redner, Cigar City Brewing, Tampa, FL
  • Rob Tod, Allagash Brewing Company, Portland, ME

Congratulations to all the semifinalists. It’s a great list, all deserving, though I’m especially pleased to see Tom Peters, who I just traveled to Belgium with last week, along with Don Feinberg and Wendy Littlefield, who I had dinner with in Ghent last week, make the list.

jbf-award-medallion

Bistro Double IPA Winners 2014

bistro
Kinetic‘s After Burner was chosen best in show at the 14th annual Double IPA Festival today at the Bistro in Hayward, California. A total of 46 Double IPAs and 26 Triple IPAs were judged. The full winner’s list is below.

Double IPAs

Triple IPAs

Peoples Choice Awards

Congratulations to all the winners.

DSCN6875
The scene at today’s Double IPA Festival at The Bistro.

GABF Winners 2013

gabf-2012
Earlier today, the winners of the 32nd Great American Beer Festival were announced. A record 4,809 beers were judged in 84 categories by 201 judges, of which I was again privileged to be one. Some more factoids on the results and the festival:

  • Category with the most entries: American-style IPA: 252 entries
  • Average number of competition beers entered in each category: 51
  • 745 breweries in the competition from 49 states, plus Washington, D.C.
  • 230 breweries entered for the first time
  • 24 first-time breweries won medals
  • 2 breweries tied for most gold medals won; Firestone Walker and Left Hand Brewing
  • 624 breweries in the festival hall
  • Over 3,100 beers served at the festival
  • 49,000 attendees

Medals Won by State:

  1. California = 52
  2. Colorado = 45
  3. Oregon = 25
  4. Virginia = 14
  5. Pennsylvania = 12
  6. Texas = 10
  7. TIE: New Mexico, Ohio = 8
  8. TIE: Missouri, New York = 7
  9. TIE: Arizona, Utah, Wisconsin = 5
  10. TIE: Illinois, Indiana, Michigan, Minnesota, Missouri, Nevada, North Carolina, Washington = 4

gabf-2012

The 2013 Great American Beer Festival Winners

Category 1: American-Style Wheat Beer, 31 Entries
Gold: Shredders Wheat, Baker City Brewing Co., Baker City , OR
Silver: American Wheat , Gella’s Diner & Lb. Brewing Co., Hays, KS
Bronze: Super 77 Wheat, Wiley Roots Brewing Co., Greeley, CO

Category 2: American-Style Wheat Beer With Yeast, 32 Entries
Gold: American Hefeweizen, Gella’s Diner & Lb. Brewing Co., Hays, KS
Silver: Wheatfi sh, Great Northern Brewing Co., Whitefi sh, MT
Bronze: Helio Hefeweizen, Red Lodge Ales Brewing Co., Red Lodge, MT

Category 3: Fruit Beer, 73 Entries
Gold: Golden Knot – Chardonnay, Blue Moon Brewing Co., Denver, CO
Silver: Serendipity, New Glarus Brewing Co., New Glarus, WI
Bronze: Sparkleberry Ale, Bell’s Brewery, Galesburg, MI

Category 4: Fruit Wheat Beer, 48 Entries
Gold: Peachy Peach, Pagosa Brewing & Grill, Pagosa Springs, CO
Silver: Bitchin’ Berry, Great Basin Brewing Co. – Reno, Reno, NV
Bronze: Lilikoi Kepolo, Avery Brewing Co., Boulder, CO

Category 5: Field Beer or Pumpkin Beer, 91 Entries
Gold: Elektrick Cukumbahh, Trinity Brewing Co., Colorado Springs, CO
Silver: Anaheim IPA, Ram Restaurant and Brewery – Indianapolis, Indianapolis, IN
Bronze: Splashing Pumpkin, Great South Bay Brewery, Bay Shore, NY

Category 6: Herb and Spice Beer, 134 Entries
Gold: Bitterama, Namaste Brewing at the Whip In, Austin, TX
Silver: Chai Milk Stout, Yak & Yeti Restaurant & Brewpub, Arvada, CO
Bronze: Elba, Black Star Co-op Pub and Brewery, Austin, TX

Category 7: Chocolate Beer, 39 Entries
Gold: Chocolate Oak Aged Yeti Imperial Stout, Great Divide Brewing Co., Denver, CO
Silver: The Fix, Elysian Brewing Co., Seattle, WA
Bronze: Chocolate Meltdown, Pennsylvania Brewing Co., Pittsburgh, PA

Category 8: Coff ee Beer, 92 Entries
Gold: Panama Joe’s Coff ee Stout, Il Vicino Brewing Co., Albuquerque, NM
Silver: Barrel-Aged Sump Coff ee Stout, Perennial Artisan Ales, St. Louis, MO
Bronze: System of a Stout, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA

Category 9: Specialty Beer, 31 Entries
Gold: Warmer, Hangar 24 Craft Brewery, Redlands, CA
Silver: Fate Candy Bar Milk Stout, Fate Brewing Co. – Scottsdale, AZ, Scottsdale, AZ
Bronze: Pack Dog Peanut Butter Ale, Marley’s Brewery & Grille, Bloomsburg, PA

Category 10: Rye Beer, 63 Entries
Gold: LowRyeDer, SweetWater Brewing Co., Atlanta, GA
Silver: Rye Smile, Triple Rock Brewery, Berkeley, CA
Bronze: RastafaRye, Blue Point Brewing Co., Patchogue, NY

Category 11: Specialty Honey Beer, 40 Entries
Gold: Buzzed Bee Honey Ale, High Sierra Brewing Co., Carson City, NV
Silver: Midas Touch, Dogfi sh Head Craft Brewery, Milton, DE
Bronze: West Bound Braggot, Twisted Pine Brewing Co., Boulder, CO

Category 12: Session Beer, 56 Entries
Gold: Beer Hunter, Pizza Port Ocean Beach, Ocean Beach, CA
Silver: MCA, 21st Amendment Brewery, San Francisco, CA
Bronze: Torque, Kinetic Brewing Co., Lancaster, CA

Category 13: Other Strong Beer, 51 Entries
Gold: Mass Rising, Jack’s Abby Brewing, Framingham, MA
Silver: Power Wagon, Big Sky Brewing Co., Missoula, MT
Bronze: XX Dwarf, Detroit Beer Co., Detroit, MI

Category 14: Experimental Beer, 66 Entries
Gold: Hops n’ Roses, Captain Lawrence Brewing Co., Elmsford, NY
Silver: Dragon’s Milk Reserve – Smaug’s Breath, New Holland Brewing Co., Holland, MI
Bronze: Redrock Paardebloem, Redrock Brewery, Salt Lake City, UT

Category 15: Fresh Hop Ale, 46 Entries
Gold: Cent’s and Censability, Old Town Brewing Co., Portland, OR
Silver: Trail Head, Fat Heads Brewery, Middleburg Heights, OH
Bronze: Fresh Hop Pallet Jack, Barley Brown’s Brew Pub, Baker City, OR

Category 16: Indigenous Beer, 28 Entries
Gold: Vinland 2, Mystic Brewery, Chelsea, MA
Silver: Sage Fight Imperial IPA, Deschutes Brewery Bend Public House, Bend, OR
Bronze: Poor Richard’s Tavern Spruce, Yards Brewing Co., Philadelphia, PA

Category 17: Gluten-Free Beer, 14 Entries
Gold: Harvester Brewing IPA No. 1, Harvester Brewing, Portland, OR
Silver: Gluten Free, Deschutes Brewery Bend Public House, Bend, OR
Bronze: Gluten-Free Brown Ale, New Planet Beer Co., Boulder, CO

Category 18: American-Belgo-Style Ale, 81 Entries
Gold: BrickStone Belgo-APA, BrickStone Brewery, Bourbonnais, IL
Silver: Belgo Hoptologist, Knee Deep Brewing Co., Lincoln, CA
Bronze: Little Green, Flat Tail Brewing Co., Corvallis, OR

Category 19: American-Style Sour Ale, 31 Entries
Gold: Ching Ching, Bend Brewing Co., Bend, OR
Silver: Myrtle, The Commons Brewery, Portland, OR
Bronze: Red Poppy, The Lost Abbey, San Marcos, CA

Category 20: American-Style Brett Beer, 38 Entries
Gold: Serenity, Wicked Weed Brewing, Asheville, NC
Silver: Sanctifi cation, Russian River Brewing Co., Santa Rosa, CA
Bronze: HopSavant, Crooked Stave Artisan Beer Project, Denver, CO

Category 21: Wood- and Barrel-Aged Beer, 49 Entries
Gold: Hellshire III, Oakshire Brewing, Eugene, OR
Silver: Barrel-Aged Frostbite Lager, Ram Restaurant and Brewery – Illinois, Wheeling, IL
Bronze: Rum Barrel Belgian Dubbel Style Ale, Three Brothers Brewing, Harrisonburg, VA

Category 22: Wood- and Barrel-Aged Strong Beer, 117 Entries
Gold: Afternoon Delight, Sun King Brewing Co., Indianapolis, IN
Silver: Twisted Trace, Minneapolis Town Hall Brewery, Minneapolis, MN
Bronze: Barrel-Aged Full Malted Jacket, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA

Category 23: Wood- and Barrel-Aged Strong Stout, 89 Entries
Gold: Blot Out the Sun, Three Floyds Brewing Co., Munster, IN
Silver: Barrel-Aged Narwhal, Sierra Nevada Brewing Co., Chico, CA
Bronze: Barrel Aged BORIS The Crusher, Hoppin’ Frog Brewing Co., Akron, OH

Category 24: Wood- and Barrel-Aged Sour Beer, 76 Entries
Gold: Love Child No. 3, Boulevard Brewing Co., Kansas City, MO
Silver: Dark and Stormy, McKenzie Brew House, Glen Mills, PA
Bronze: Pentagram, Surly Brewing Co., Brooklyn Center, MN

Category 25: Aged Beer, 31 Entries
Gold: Lovely, Bend Brewing Co., Bend, OR
Silver: 2009 Big Black Voodoo Daddy, Voodoo Brewery, Meadville, PA
Bronze: COLOSSAL ONE, Port City Brewing Co., Alexandria, VA

Category 26: Kellerbier or Zwickelbier, 30 Entries
Gold: Keller Pils, Prost Brewing Co., Denver, CO
Silver: Surfl iner Lager, Figueroa Mountain Brewing Co., Santa Barbara, CA
Bronze: Progress Pilsner, Market Garden Brewery, Cleveland, OH

Category 27: Smoke Beer, 79 Entries
Gold: Second Hand Smoke, SandLot, Denver, CO
Silver: Smokin’ Handsome, Yellow Springs Brewery, Yellow Springs, OH
Bronze: COLOSSAL TWO, Port City Brewing Co., Alexandria, VA

Category 28: American-Style or International-Style Pilsener, 29 Entries
Silver: Gold Leaf Lager, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA
Bronze: Gold Country Pilsner, Auburn Alehouse, Auburn, CA

Category 29: German-Style Pilsener, 56 Entries
Gold: Pivo, Firestone Walker Brewing Co., Paso Robles, CA
Silver: Pilsner, Marble Brewery, Albuquerque, NM
Bronze: Sunshine Pils, Tröegs Brewing Co., Hershey, PA

Category 30: Bohemian-Style Pilsener, 53 Entries
Gold: Bohemian Pilsner, Ninkasi Brewing Co., Eugene, OR
Silver: Czech Pilsner, Gordon Biersch Brewery Restaurant, Broomfield, CO
Bronze: Bohemian Pilsner, Mother Earth Brewing, Kinston, NC

Category 31: Munich-Style Helles, 42 Entries
Gold: Helles Festbier, Hoppers Grill & Brewing Co., Midvale, UT
Silver: Saint Arnold Summer Pils, Saint Arnold Brewing Co., Houston, TX
Bronze: TAPS Helles, TAPS Fish House & Brewery – Brea, Brea, CA

Category 32: Dortmunder or German-Style Oktoberfest, 29 Entries
Gold: Move Back, SandLot, Denver, CO
Silver: Oktoberfest, Figueroa Mountain Brewing Co., Santa Barbara, CA
Bronze: Thunder from Dortmunder, Marble Brewery, Albuquerque, NM

Category 33: American-Style Lager or Light Lager, 42 Entries
Gold: Budweiser Select, Anheuser-Busch, St. Louis, MO
Silver: Miller High Life, Miller Brewing Co., Milwaukee, WI
Bronze: Special Export, Pabst Brewing Co., Los Angeles, CA

Category 34: American-Style Cream Ale, 37 Entries
Gold: Natural Ice, Anheuser-Busch, St. Louis, MO
Silver: Old Style, Pabst Brewing Co., Los Angeles, CA
Bronze: Rainier, Pabst Brewing Co., Los Angeles, CA

Category 35: Vienna-Style Lager, 30 Entries
Gold: Churchville Lager, Neshaminy Creek Brewing, Croydon, PA
Silver: Oktoberfest, Port City Brewing Co., Alexandria, VA
Bronze: Octoberfest , Sly Fox Brewing Co., Pottstown, PA

Category 36: German-Style Märzen, 51 Entries
Gold: Rhinofest, Lost Rhino Brewing Co., Ashburn, VA
Silver: Octoberfest, Great American Restaurants, Centreville, VA
Bronze: Dogtoberfest, Flying Dog Brewery, Frederick, MD

Category 37: American-Style Amber Lager, 61 Entries
Gold: Rod’s Steam Bitter, Second Street Brewery, Santa Fe, NM
Silver: OktoberFish, Flying Fish Brewing Co., Somerdale, NJ
Bronze: Schell’s Oktoberfest, August Schell Brewing Co., New Ulm, MN

Category 38: European-Style Dunkel, 19 Entries
Gold: Munich Dunkel, Carver Brewing Co., Durango, CO
Silver: Heart of Darkness Dunkel, Springfi eld Brewing Co., Springfield, MO
Bronze: The Fearless Youth, Grimm Brothers Brewhouse, Loveland, CO

Category 39: American-Style Dark Lager, 22 Entries
Gold: Old Virginia Dark, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA
Silver: Leinenkugel’s Creamy Dark, Jacob Leinenkugel Brewing Co., Chippewa Falls, WI
Bronze: Black Diamond, Bend Brewing Co., Bend, OR

Category 40: German-Style Schwarzbier, 26 Entries
Gold: Black Thunder, Austin Beerworks, Austin, TX
Silver: Black Knight, Fat Heads Brewery & Saloon, North Olmsted, OH
Bronze: TAPS Schwarzbier, TAPS Fish House & Brewery, Corona, CA

Category 41: Bock, 28 Entries
Gold: Troegenator Double Bock, Tröegs Brewing Co., Hershey, PA
Silver: Andygator, Abita Brewing Co., Abita Springs, LA
Bronze: Goat Rancher, SandLot, Denver, CO

Category 42: German-Style Doppelbock or Eisbock, 32 Entries
Gold: Samuel Adams Double Bock, Samuel Adams,Cincinnati, OH
Silver: Christian Moerlein Emancipator, Christian Moerlein Brewing Co., Cincinnati, OH
Bronze: Resurrection Doppelbock, Red Lodge Ales Brewing Co., Red Lodge, MT

Category 43: Baltic-Style Porter, 16 Entries
Gold: Black Eagle Baltic Porter, Black Tooth Brewing Co., Sheridan, WY
Silver: The Hammer, Rock Bottom Brewery, Broomfi eld, CO
Bronze: Danzig, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA

Category 44: Golden or Blonde Ale, 69 Entries
Gold: Foam Top, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA
Silver: Steelhead Extra Pale Ale, Mad River Brewing Co., Blue Lake, CA
Bronze: Kiwanda Cream Ale, Pelican Brewing Co., Pacific City, OR

Category 45: German-Style Kölsch, 60 Entries
Gold: Leinenkugel’s Canoe Paddler, Jacob Leinenkugel Brewing Co., Chippewa Falls, WI
Silver: Tailgater Kölsch, Flat Tail Brewing Co., Corvallis, OR
Bronze: Potential Blonde, Kinetic Brewing Co., Lancaster, CA

Category 46: English-Style Summer Ale, 27 Entries
Gold: True Blonde Ale, Ska Brewing, Durango, CO
Silver: Hanging Lake, Glenwood Canyon Brewing Co., Glenwood Springs, CO
Bronze: Sum’r, Uinta Brewing Co., Salt Lake City, UT

Category 47: Classic English-Style Pale Ale, 29 Entries
Gold: 5 Barrel Pale Ale, Odell Brewing Co., Fort Collins, CO
Silver: Extra Pale Summer Ale, Dry Dock Brewing Co. – North Dock, Aurora, CO
Bronze: Breakside ESB, Breakside Brewery – Pub Brewery, Portland, OR

Category 48: English-Style India Pale Ale, 31 Entries
Gold: Taproom IPA, Firestone Walker Brewing Co., Paso Robles, CA
Silver: Silverspot IPA, Pelican Brewing Co., Pacific City, OR
Bronze: Enterprise IPA, Dry Dock Brewing Co. – North Dock, Aurora, CO

Category 49: International-Style Pale Ale, 30 Entries
Gold: Hand Truck, Baker City Brewing Co., Baker City , OR
Silver: Amazeballs, Peekskill Brewery, Peekskill, NY
Bronze: IPL, AC Golden, Golden, CO

Category 50: American-Style Pale Ale, 124 Entries
Gold: Lumberyard American Pale Ale, Lumberyard Brewing Co., Flagstaff , AZ
Silver: Featherweight Pale, Cannonball Creek Brewing Co., Golden, CO
Bronze: Citra Rye Pale Ale, Joseph James Brewing Co., Henderson, NV

Category 51: American-Style Strong Pale Ale, 120 Entries
Gold: Bonobos, Monkey Paw Brewing Co., San Diego, CA
Silver: Hop Knot, Four Peaks Brewing Co., Tempe, AZ
Bronze: Kung Fu Elvis, Pizza Port Ocean Beach, Ocean Beach, CA

Category 52: American-Style India Pale Ale, 252 Entries
Gold: Pallet Jack IPA, Barley Brown’s Brew Pub, Baker City, OR
Silver: Union Jack, Firestone Walker Brewing Co., Paso Robles, CA
Bronze: Project Dank: Operation Pharoah’s Return, La Cumbre Brewing Co., Albuquerque, NM

Category 53: Imperial India Pale Ale, 149 Entries
Gold: Hop JuJu, Fat Heads Brewery, Middleburg Heights, OH
Silver: Permanent Funeral, Three Floyds Brewing Co., Munster, IN
Bronze: Notch 9 Double IPA, Smartmouth Brewing Co., Norfolk, VA

Category 54: American-Style Amber/Red Ale, 89 Entries
Gold: Prohibition Ale, Speakeasy Ales & Lagers, San Francisco, CA
Bronze: Red Rock, Triple Rock Brewery, Berkeley, CA

Category 55: Imperial Red Ale, 56 Entries
Silver: Rhino Chaser, Pizza Port Ocean Beach, Ocean Beach, CA
Bronze: Bombay Rouge Red IPA, Third Street Aleworks, Santa Rosa, CA

Category 56: English-Style Mild Ale, 35 Entries
Gold: S.S. Minnow Mild, Dry Dock Brewing Co. – South Dock, Aurora, CO
Silver: Brawler, Yards Brewing Co., Philadelphia, PA
Bronze: Ale of Fergus, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA

Category 57: Ordinary or Special Bitter, 37 Entries
Gold: Sawtooth Ale, Left Hand Brewing Co., Longmont, CO
Silver: HMS Victory Amber, Dry Dock Brewing Co. – North Dock, Aurora, CO
Bronze: Men’s Room Original Red, Elysian Brewing Co., Seattle, WA

Category 58: Extra Special Bitter, 56 Entries
Gold: Public Ale, Community Beer Co., Dallas, TX
Silver: True Brit IPA, Summit Brewing Co., Saint Paul, MN
Bronze: Fed, White & Brew, American Brewing Co., Edmonds, WA

Category 59: Scottish-Style Ale, 42 Entries
Gold: Scottish Ale, Campbell Brewing Co., Campbell , CA
Silver: Kilt Lifter, Four Peaks Brewing Co., Tempe, AZ
Bronze: Redhawk Ale, Rockyard Brewing Co., Castle Rock, CO

Category 60: Irish-Style Red Ale, 48 Entries
Gold: Red Trolley Ale, Karl Strauss Brewing Co., San Diego, CA
Silver: Colorado Boy Irish Ale, Colorado Boy Brewing Co., Ridgway, CO
Bronze: Ragtop Red, Rock Bottom Brewery, Broomfield, CO

Category 61: English-Style Brown Ale, 41 Entries
Gold: Bandit Brown, City Star Brewing, Berthoud, CO
Silver: Sierra Blanca Nut Brown Ale, Sierra Blanca Brewing Co., Moriarty, NM
Bronze: Longboard Brown, Rock Bottom Brewery, Broomfield, CO

Category 62: American-Style Brown Ale, 66 Entries
Gold: Davy Brown Ale, Figueroa Mountain Brewing Co. – Buellton, Buellton, CA
Silver: End Of The Trail Brown Ale, Blue Corn Brewery, Santa Fe, NM
Bronze: Doryman’s Dark Ale, Pelican Brewing Co., Pacifi c City, OR

Category 63: American-Style Black Ale, 73 Entries
Gold: Wookey Jack, Firestone Walker Brewing Co., Paso Robles, CA
Silver: Black Sails, Coronado Brewing Company Brewpub, Coronado, CA
Bronze: Oxymoron, Oceanside Ale Works, Oceanside, CA

Category 64: German-Style Altbier, 32 Entries
Gold: Tree Hugger, Terrapin Beer Co., Athens, GA
Silver: Brewers Cut Altbier, Real Ale Brewing Co., Blanco, TX
Bronze: Echo Amber, Echo Brewing Co., Frederick, CO

Category 65: German-Style Sour Ale, 46 Entries
Gold: German Sparkle Party Berliner Weiss, 10 Barrel Brewing Co., Bend, OR
Silver: Berliner Metro Weiss, Devils Backbone Brewing Co. – Basecamp, Roseland, VA
Bronze: Passionfruit Sour, Breakside Brewery – Milwaukie Brewery, Milwaukie, OR

Category 66: South German-Style Hefeweizen, 77 Entries
Gold: Big Horn Hefeweizen, CB and Potts Restaurant and Brewery, Highlands Ranch, CO
Silver: Ebel’s Weiss, Two Brothers Brewing Co., Warrenville, IL
Bronze: Brooklyner Weisse, Brooklyn Brewery, Brooklyn, NY

Category 67: German-Style Wheat Ale, 28 Entries
Gold: Slam Dunkel, Steamworks Brewing Co., Durango, CO
Silver: Bavarian Sun, Ram Restaurant and Brewery, Wheeling, IL
Bronze: Saint Arnold Weedwacker, Saint Arnold Brewing Co., Houston, TX

Category 68: Belgian-Style Witbier, 66 Entries
Gold: Optimal Wit, Port City Brewing Co., Alexandria, VA
Silver: Wasatch White Label, Utah Brewers Co-op, Salt Lake City, UT
Bronze: ZON, Boulevard Brewing Co., Kansas City, MO

Category 69: French & Belgian-Style Saison, 119 Entries
Gold: Liopard Oir Farmhouse Saison, Lavery Brewing Co., Erie, PA
Silver: Urban Farmhouse Ale, The Commons Brewery, Portland, OR
Bronze: Maggie’s Farmhouse Ale, Crossroads Brewing Co., Athens, NY

Category 70: Belgian- and French-Style Ale, 71 Entries
Gold: Azreal, Devils Backbone Brewing Co. – Outpost, Lexington, VA
Silver: Grisette, Sly Fox Brewing Co., Pottstown, PA
Bronze: California Ale, Telegraph Brewing Co., Santa Barbara, CA

Category 71: Belgian-Style Lambic or Sour Ale, 47 Entries
Gold: American Blackberry Sour Ale, New Glarus Brewing Co., New Glarus, WI
Silver: Squatters Fifth Element, Squatters and Wasatch Beers, Salt Lake City, UT
Bronze: Atrial Rubicite, Jester King Brewery, Austin, TX

Category 72: Belgian-Style Abbey Ale, 88 Entries
Gold: Cedar Creek Belgian Style Dubbel, Cedar Creek Brewery, Seven Points, TX
Silver: AleSmith Decadence 2012 Quadrupel, AleSmith Brewing Co., San Diego, CA
Bronze: Ommegang Three Philosophers, Brewery Ommegang, Cooperstown , NY

Category 73: Belgian-Style Strong Specialty Ale, 80 Entries
Gold: Stumblin’ Monk, Stewart’s Brewing Co., Bear, DE
Silver: Quad Damn It, Chicago Brewing Co., Las Vegas, NV
Bronze: The Twelve – Belgian Quad, Black Diamond Brewing Co., Concord, CA

Category 74: Brown Porter, 30 Entries
Gold: Old Tom Porter, Piney River Brewing Co., Bucyrus, MO
Silver: St. Charles Porter, Blackstone Brewing Co., Nashville, TN
Bronze: Blind Jake, Pinthouse Pizza, Austin, TX

Category 75: Robust Porter, 74 Entries
Gold: Moonlight Porter, Rock Bottom Brewery, Broomfi eld, CO
Silver: Black Robusto Porter, Drake’s Brewing Co., San Leandro, CA
Bronze: Genuine Oatmeal Porter, Carolina Brewery, Pittsboro, NC

Category 76: Classic Irish-Style Dry Stout, 31 Entries
Gold: Blarney Sisters Dry Irish Stout, Third Street Aleworks, Santa Rosa, CA
Silver: Stearns Stout, Figueroa Mountain Brewing Co., Santa Barbara, CA
Bronze: Dragoon’s Dry Irish Stout, Moylan’s Brewing Co., Novato, CA

Category 77: Foreign-Style Stout, 31 Entries
Gold: Fade to Black Volume 1, Left Hand Brewing Co., Longmont, CO
Silver: Don Vanuchi “The Killer”, Baker City Brewing Co., Baker City , OR
Bronze: Tsunami Stout, Pelican Brewing Co., Pacific City, OR

Category 78: American-Style Stout, 40 Entries
Gold: Kilgore Stout, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA
Silver: Battlecat Stout, Cannonball Creek Brewing Co., Golden, CO
Bronze: Stumpy Ridge Stout, Black Tooth Brewing Co., Sheridan, WY

Category 79: Sweet Stout or Cream Stout, 39 Entries
Gold: Milk Stout, Left Hand Brewing Co., Longmont, CO
Silver: Udder Love, Beachwood BBQ & Brewing, Long Beach, CA
Bronze: Dark Lightning Milk Stout, Thunder Canyon Brewery, Tucson, AZ

Category 80: Oatmeal Stout, 48 Entries
Gold: Stagecoach Stout, Figueroa Mountain Brewing Co. – Buellton, Buellton, CA
Silver: Gold Medal Stout, Blue Corn Brewery, Santa Fe, NM
Bronze: Oats., Pizza Port Solana Beach, Solana Beach, CA

Category 81: Imperial Stout, 59 Entries
Gold: Ale Epeteios, Left Coast Brewing Co., San Clemente, CA
Silver: Russian Imperial Stout, Iron Hill Brewery & Restaurant, Wilmington, DE
Bronze: Hammer and Sickle, Renegade Brewing Co., Denver, CO

Category 82: Scotch Ale, 44 Entries
Gold: Wee Heavy, Dry Dock Brewing Co. – South Dock, Aurora, CO
Silver: Loose Lucy Scotch Ale, Seabright Brewery, Santa Cruz, CA
Bronze: Heritage, Bear Republic Brewing Co., Healdsburg, CA

Category 83: Old Ale or Strong Ale, 41 Entries
Gold: Pilgrim’s Dole, New Holland Brewing Co., Holland, MI
Silver: Irish Walker, Olde Hickory Brewery, Hickory, NC
Bronze: Mule Kick, City Star Brewing, Berthoud, CO

Category 84: Barley Wine-Style Ale, 55 Entries
Gold: AleSmith Old Numbskull, AleSmith Brewing Co., San Diego, CA
Silver: Old Bounder, Boundary Bay Brewery, Bellingham, WA
Bronze: Release the Hounds Barley Wine, Bull & Bush Brewery, Denver, CO

2013 Great American Beer Festival Pro-Am Competition
Gold: Poblano, Cigar City Brewing
Brewmaster: Wayne Wambles, Cigar City, and AHA member Jeff Gladish
Silver: Charlie’s Brown, New Belgium Brewing Co.
Brewmaster: Peter Bouckaert/Grady Hull, New Belgium Brewing Co., and AHA member Mike Formisan
Bronze: Oatmeal Stout, Upslope Brewing Co.
Brewmaster: Alex Violette, Upslope Brewing Co., and AHA member Derek Ordway

The 2013 Great American Beer Festival Brewery & Brewer of the Year Awards

Very Small Brewing Company and Very Small Brewing Company Brewer of the Year
Baker City Brewing Company
Brewer: Marks Lanham and Eli Dickison

Small Brewing Company and Small Brewing Company Brewer of the Year
Devils Backbone Brewing Company – Basecamp
Brewer: Jason Oliver

Mid-Size Brewing Company and Mid-Size Brewing Company Brewer of the Year
Firestone Walker Brewing Company
Brewer: Matt Brynildson

Large Brewing Company and Large Brewing Company Brewer of the Year
Sandlot
Brewer: John, Tom, Bill & Addison

Small Brewpub and Small Brewpub Brewer of the Year
Gella’s Diner & Lb Brewing Company
Brewer: Gerald Wyman

Mid-Size Brewpub of the Year
Beachwood BBQ & Brewing
Brewer: Julian Shrago and Ian McCall

Large Brewpub and Large Brewpub Brewer of the Year
Pelican Brewing Company
Brewer: Darron Welch and Steve Panos

Brewpub Group and Brewpub Group Brewer of the Year
Rock Bottom Brewery
Brewer: Team Rock Bottom

NAGBW Beer Writing Awards Announced

nagbw
The North American Guild of Beer Writers is pleased to announced the winners of the 2013 Beer Writing Contest. Awards in six categories were announced earlier today at the McNichols Civic Center Building in Denver, Colorado. The awards were for work that was published between July 1, 2012 and June 30, 2013. This was the first awards for the newly reformed writer’s guild, who received just over 100 entries for this year’s awards. Congratulations to each of the winners.

Best Brewspaper/Free Zine Writing

1. Randy Clemens, “Drinking on the Job: Traditional Belgian & French Farmhouse Ales”
2. Brian Yaeger, “An Oral History of Widmer Hefeweizen”
3. Ken Weaver, “The Big Show: Local brewers prepare for the Great American Beer Festival”

Best Beer Blog

1. Oliver Gray, Literature and Libation
2. Alan McCormick, Growler Fills: Craft Beer Enthusiasm
3. Terry Lozoff, Drink Insider

Best Beer and Food Writing

1. Ken Weaver, “Genesis of a Beer Dinner”
2. Kurt Epps, “Now Batting: Ted Williams at Tapastre”
3. No award

Best Newspaper (Paid Circulation) Writing

1. Evan Rail, “In London, A Flood of Pints”
2. Josh Noel, “The Best Beer in the World”
3. No award

Best Magazine Writing

1. Martin Thibault, “Top Secret – The Farmhouse Brewing Traditions of Lithuania”
2. Joe Stange, “Alt Reality”
3. Aleszu Bajak, “Brewing in Thin Air”

Best Book

1. Tim Webb and Stephen Beaumont, “The World Atlas of Beer”
2. Janet Fletcher, “Cheese and Beer”
3. Tom Acitelli, “The Audacity of Hops”

nagbw-logo

Time To Enter Our Beer Writing Contest

nagbw-new
If you write about beer in print or online or broadcast, please consider joining over 100 of your colleagues in the newly reformed North American Guild of Beer Writers. Even if I can’t persuade you to join, if you’ve written something you’re proud of between July of last year and June 30 of this year, you should enter it in our NAGBW Writing Contest, which is open to non-members as well as guild members. Our goal is to raise the level of beer writing by rewarding the best efforts of our colleagues. “NAGBW’s awards honor the best beer and brewing industry coverage in seven categories. Journalism, feature writing, freelance authors, blogs and broadcast or published in print or online are eligible.” Don’t delay, because the deadline is coming up fast; it’s August 26.

nagbw-460

The seven categories are for Best Book, Magazine Writing, Newspaper (Paid Circulation) Writing, Brewspaper/Free Zine Writing, Beer Blog, Beer and Food Writing, and Broadcast/Podcast. The cost to compete is $30 per entry (but only $15 for members — see, you should join).

Submit your entry or entries online through our partner Submittable by next Monday, August 26. Again, that’s for work published or broadcast between July 1, 2012 and June 30, 2013. Online submissions are accepted at submittable.com, and print books may be mailed to: Lucy Saunders, Attn: NAGBW Awards, 4230 N. Oakland Ave. #178, Shorewood, WI 53211.

If you have any questions, contact www.nagbw.org via our website, drop me a line, or simply comment here. Award winners will be announced during GABF, date and time to be announced shortly. Perhaps I’ll see you there?

The Best Beers In California: 2013 California State Fair Winners

cal-state-fair
Last week, the judging took place for the 18th annual California State Fair Craft Beer Competition in West Sacramento. This year’s entries came from 83 of the state’s breweries, with roughly 700 beers judged.

From the press release:

Some 40 beer experts from all over the state judged the various panels with blind tastings of the entries considering beers by style and classification. The judging panels were selected by Head Judge Tom Dalldorf, publisher of Celebrator Beer News, a national beer magazine.

The Best of Show tasting panel consisted of five of our top judges who were confronted with an unprecedented 47 entries all gold medal winners in previous rounds of judging. After a lengthy judging session, the panel agreed on giving Best of Show honors to a stunning Vienna Lager called Una Mas from Left Coast Brewing Company in San Clemente, Calif. A new award, Best of Show Session Beer (under 5% alcohol) was awarded to a wood-aged saison called Ocho Barril from Half Moon Bay Brewing Company in Half Moon Bay, Calif.

Beer enthusiasts can taste the award winning beers from the State Fair’s Craft Brew Competition on Saturday, July 20, from 3 pm–6 pm at Cal Expo, 1600 Exposition Blvd., Sacramento, Calif.

Full disclosure, I was privileged to be one of the dozens of judges who tasted all of the beers over three days, and even was on the panel of five that tasted all 47 of the winners of each category to pick the “best of show,” this year’s choice for the best beer in California. It was a very hard decision, as there were some unbelievably great beers on the table, in a breathtaking variety of styles. Best of show judging is harder than regular judging, because you’re not comparing like styles against one another. Instead, your looking for intangible qualities that make one beer stand out over another, made doubly difficult because every beer was already an award winner. But we persevered, and after a few hours emerged with a unanimous decision.

cal-state-fair-2013

Below are all of the award winners. 1 is a Gold medal, 2 is Silver, 3 is Bronze, and 4 is an Honorable Mention.

Category 1: Light Lager — Dortmunder/Premium American

  1. Auburn Export Lager, Auburn Ale House (Auburn)
  2. Local Lager, Tahoe Mountain Brewing (Tahoe City)
  3. Dead Canary, Ol’ Republic Brewing (Nevada City)

Category 1: Light Lager — Munich Helles

  1. Blue Eyed Blonde, Solvang Brewing (Solvang)
  2. Helles Lager, Hangar 24 Brewing (Redlands)
  3. Lager, Sudwerk Privatbrauerei Hubsch (Davis)

Category 2: Pilsner — German Pils

  1. Brainfood, Monkey Paw Brewing (San Diego)
  2. Longshoreman Lager, San Pedro Brewing (San Pedro)
  3. Pivo Pils, Firestone Walker Brewing (Paso Robles)
  4. Honorable Mention: Port Town Pilsner, Port Town Brewing (Los Angeles)

Category 2: Pilsner — Bohemian/Classic American Pils

  1. Summerfest, Sierra Nevada Brewing (Chico)
  2. None awarded
  3. Gold Country Pilsner, Auburn Ale House (Auburn)

Category 3: Amber Lager

  1. Una Mas, Left Coast Brewing (San Clemente)
  2. Marzen, Sudwerk Privatbrauerei Hubsch (Davis)
  3. Sullydunkel, 21st Amendment Brewery (San Francisco)

Category 4: Dark Lager

  1. Tatoo Black Lager, San Pedro Brewing (San Clemente)
  2. Bavarian Black Lager, Ol’ Republic Brewing (Nevada City)
  3. California Black Beer, Dale Bros. Brewery (Upland)

Category 5: Bock

  1. Welke Bock, San Pedro Brewing (San Pedro)
  2. Mai Bock, Sudwerk Privatbrauerei Hubsch (Davis)
  3. Doppelbock, Sudwerk Privatbrauerei Hubsch (Davis)

Category 6: Light Hybrid Beer — Cream Ale

  1. American Cream Ale, Schooner’s Grille & Brewery (Antioch)
  2. None awarded
  3. None awarded

Category 6: Light Hybrid Beer — Blonde Ale

  1. Common Sense, Berryessa Brewing (Winters)
  2. 805, Firestone Walker Brewing (Paso Robles)
  3. California Blonde, Eel River Brewing (Fortuna)

Category 6: Light Hybrid Beer — Kolsch

  1. Kalifornia Kolsch, Magnolia Gastropub & Brewery (San Francisco)
  2. Kolsch, Faultline Brewing (Sunnyvale)
  3. Bruin Blonde, San Pedro Brewing (San Pedro)
  4. Mission Blonde, Mission Brewery (San Diego)

Category 6: Light Hybrid Beer — American Wheat/Rye

  1. Lucille’s Hefeweizen, Bayhawk Ales (Irvine)
  2. Gramarye, Heretic Brewing (Fairfield)
  3. None awarded

Category 7: Amber Hybrid

  1. Alt-bier Ale, Hangar 24 Brewing (Redlands)
  2. California Amber Lager, Ol’ Republic Brewing (Nevada City)
  3. Anaheim 1889, Anaheim Brewing (Anaheim)

Category 8: English Pale Ale — Standard/Ordinary Bitter

  1. Freewheel Bitter, Freewheel Brewing (Redwood City)
  2. Freewheel Pale Ale, Freewheel Brewing (Redwood City)
  3. None awarded

Category 8: English Pale Ale — Special/Best/Premium Bitter

  1. Bonnie Lee’s Best Bitter, Magnolia Gastropub & Brewery (San Francisco)
  2. None awarded
  3. Freewheel Special Bitter, Freewheel Brewing (Redwood City)

Category 8: English Pale Ale — Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)

  1. Drake’s Amber, Drake’s Brewing (San Leandro)
  2. Blue Bell Bitter, Magnolia Gastropub & Brewery (San Francisco)
  3. SBC Bitter, Solvang Brewing (Solvang)

Category 9: Scottish/Irish Ale — Scottish Heavy 70/-

  1. None awarded
  2. Maltopia, Hermitage Brewing (San Jose)
  3. None awarded

Category 9: Scottish/Irish Ale — Irish Red Ale

  1. Conner’s Pride, Old Hangtown Beer Works (Placerville)
  2. Rimpau Red, Main Street Brewery/Lamppost Pizza (Corona)
  3. Red Trolly Ale, Karl Strauss Brewing (San Diego)

Category 10: American Ale — American Pale Ale

  1. Grand Am, Bear Republic Brewing (Healdsburg)
  2. Pintail Pale Ale, Karl Strauss Brewing (San Diego)
  3. American River Pale Ale, Auburn Ale House (Auburn)

Category 10: American Ale — American Amber Ale

  1. Mission Amber, Mission Brewery (San Diego)
  2. Rubicon Amber, Rubicon Brewing (Sacramento)
  3. Danske, Solvang Brewing (Solvang)

Category 10: American Ale — American Brown Ale

  1. Coloma Brown, American River Brewing (Rancho Cordova)
  2. Roasted American, 21st Amendment Brewery (San Francisco)
  3. Farmer’s Flannel Maple Brown, Anacapo Brewing (Ventura)

Category 11: English Brown Ale

  1. Ironwood Dark, Tied House Brewing (Mt. View)
  2. Downtown Brown, Lost Coast Brewing (Eureka)
  3. Whippersnapper, Berryessa Brewing (Winters)

Category 12: Porter — Brown Porter

  1. None awarded
  2. None awarded
  3. Double Nut Brown, Mammoth Brewing (Mammoth)
  4. Honorable Mention: Devil’s Peak Porter, Tahoe Mountain Brewing (Tahoe City)

Category 12: Porter — Robust Porter

  1. Oil Piers Porter, Surf Brewery (Ventura)
  2. None awarded
  3. Black Robusto Porter, Drake’s Brewing (San Leandro)

Category 12: Porter — Baltic Porter

  1. Badland’s Baltic Porter, Dale Bros. Brewery (Upland)
  2. Recession Ale, Loomis Basin Brewing (Loomis)
  3. None awarded

Category 13: Stout — Dry Stout

  1. Organic Chocolate Stout, Bison Brewing (Berkeley)
  2. Dragoons Dry Irish Stout, Moylan’s Brewing (Novato)
  3. Black Hawk Stout, Mendocino Brewing (Ukiah)

Category 13: Stout — Sweet Stout

  1. None awarded
  2. None awarded
  3. Black Jack Sweet Stout, Feather Falls Casino & Brewery (Oroville)

Category 13: Stout — Oatmeal Stout

  1. Oatmeal Stout, Sudwerk Privatbrauerei Hubsch (Davis)
  2. Barney Flats Oatmeal Stout, Anderson Valley Brewing (Boonville)
  3. None awarded
  4. Honorable Mention: Shanghai Stout, Auburn Ale House (Auburn)

Category 13: Stout — Foreign Export Stout

  1. Homeland Stout, New Helvetia Brewing (Sacramento)
  2. Crude, Belmont Brewing (Long Beach)
  3. None awarded

Category 13: Stout — American Stout

  1. None awarded
  2. Export Stout, Ol’ Republic Brewing (Nevada City)
  3. Roxanne Red, Main Street Brewery/Lamppost Pizza (Corona)

Category 13: Stout — Russian Imperial Stout

  1. Sunken City Imperial Stout, San Pedro Brewing (San Pedro)
  2. Imperial Stout, Mendocino Brewing (Ukiah)
  3. Ryan Sullivan’s Imperial Stout, Moylan’s Brewing (Novato)
  4. Honorable Mention: Parabola, Firestone Walker Brewing (Paso Robles)

Category 14: India Pale Ale — English IPA

  1. English IPA, Ol’ Republic Brewing (Nevada City)
  2. Organic IPA, Eel River Brewing (Fortuna)
  3. White Hawk IPA, Mendocino Brewing (Ukiah)

Category 14: India Pale Ale — American IPA

  1. Union Jack, Firestone Walker Brewing (Paso Robles)
  2. Torpedo, Sierra Nevada Brewing (Chico)
  3. Hop Daddy IPA, Main Street Brewery/Lamppost Pizza (Corona)

Category 14: India Pale Ale — Imperial IPA

  1. Double Up, Oggi’s Pizza & Brewery (Del Mar)
  2. Evil Cousin, Heretic Brewing (Fairfield)
  3. Denogginizer, Drake’s Brewing (San Leandro)

Category 14: India Pale Ale — Other IPA

  1. Evil Twin, Heretic Brewing (Fairfield)
  2. Our Dark Secret, Moylan’s Brewing (Novato)
  3. Boardwalk Black IPA, Karl Strauss Brewing (San Diego)

Category 15: German Wheat/Rye Beer

  1. Thunderweizen Ale, Lightning Brewery (Poway)
  2. Dancing Trees Hefeweizen, Feather Falls Casino & Brewery (Oroville)
  3. Orgasmica 4-grain Hefeweizen, Pizza Orgasmica (San Rafael)
  4. Honorable Mention: Windandsea Wheat, Karl Strauss Brewing (San Diego)

Category 16: Belgian and French Ale — Wit Beer

  1. Wit’s End, Ritual Brewing (Redlands)
  2. Wahoo Wheat Beer, Ballast Point Brewing (San Diego)
  3. None awarded

Category 16: Belgian and French Ale — Belgian Pale Ale

  1. Summer Honey Citrus, Monkey Paw Brewing (San Diego)
  2. None awarded
  3. None awarded

Category 16: Belgian and French Ale — Belgian Pale Ale

  1. Le Merle, North Coast Brewing (Fort Bragg)
  2. First Conversation, Discretion Brewing (Soquel)
  3. Saison, Berryessa Brewing (Winters)
  4. Honorable Mention: Fields Ablaze, Valiant Brewing (Orange)

Category 16: Belgian and French Ale — Biere de Garde

  1. None awarded
  2. Farmer’s Daughter, 21st Amendment Brewing (San Francisco)
  3. None awarded

Category 16: Belgian and French Ale — Belgian Specialty Ale

  1. Solace, Firestone Walker Brewing (Paso Robles)
  2. None awarded
  3. None awarded

Category 16: Belgian and French Ale — Flavored Saison

  1. Saison Savoureuse, Tahoe Mountain Brewing (Tahoe City)
  2. None awarded
  3. None awarded

Category 17: Sour Ale

  1. 24th Anniversary Flanders-style Ale, Karl Strauss Brewing (San Diego)
  2. Saison Tart, Green Flash Brewing (San Diego)
  3. Le Petit Diablotin, High Water Brewing (San Leandro)

Category 18: Belgian Strong Ale

  1. Axiom, Valiant Brewing (Orange)
  2. Dipsea Triple, Marin Brewing (Larkspur)
  3. Rio d’Oro, High Water Brewing (San Leandro)

Category 19: Strong Ale — Old Ale

  1. Good Faith, Discretion Brewing (Soquel)
  2. Triple Exultation, Eel River Brewing (Fortuna)
  3. Old Stock, North Coast Brewing (Fort Bragg)

Category 19: Strong Ale — English Barleywine

  1. Old Diablo, Schooner’s Grille & Brewery (Antioch)
  2. Barrel of Monkeys, Devil’s Canyon Brewing (Belmont)
  3. None awarded

Category 19: Strong Ale — American Barleywine

  1. Imperial Barleywine, Mendocino Brewing (Ukiah)
  2. Fat Hog, Ritual Brewing (Redlands)
  3. Beacon St. Barleywine, San Pedro Brewing (San Pedro)

Category 20: Fruit Beer

  1. Blueberry Ale, Marin Brewing (Larkspur)
  2. Golden Eagle Wheat, Loomis Basin Brewing (Loomis)
  3. Strawberry Wheat, Six Rivers Brewing (McKinleyville)

Category 21: Spice/Herb/Vegetable Beer — Spice, Herb, or Vegetable Beer

  1. Platypus Venom Imperial Stout Star Anise, Marin Brewing (Larkspur)
  2. Blue Bridge Coffee Stout, Coronado Brewing (San Diego)
  3. Organic Honey Basil, Bison Brewing (Berkeley)

Category 21: Spice/Herb/Vegetable Beer — Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

  1. Stumpkin, Old Hangtown Beer Works (Placerville)
  2. Hoppy Holidaze, Marin Brewing (Larkspur)
  3. Movetta a Trois, Karl Strauss Brewing (San Diego)

Category 22: Smoke-Flavored/Wood-Aged Beer

  1. Ocho Barril, Half Moon Bay Brewing (Half Moon Bay)
  2. Bourbon Barrel-aged Island Pale Ale, Island Brewing (Carpinteria)
  3. Pugacheu’s Cobra, Hangar 24 Brewing (Redlands)
  4. Honorable Mention: Sucaba, Firestone Walker Brewing (Paso Robles)

Category 23: Specialty Beer

  1. IPA 395, Mammoth Brewing (Mammoth)
  2. Barrel-aged Kriek, Island Brewing (Carpenteria)
  3. 4th Anniversary Ale, Hangar 24 Brewing (Redlands)
  4. Honorable Mention: Campfire Stout, High Water Brewing (San Leandro)

A few statistics: Firestone Walker, Karl Strauss and San Pedro Brewing won the most medals, six apiece. Ol’ Republic Brewing and Sudwerk Privatbrauerei Hubsch each won five. And Auburn Ale House, Heretic Brewing, Marin Brewing and Mendocino Brewing each won four medals. Eleven more breweries won three medals each.

BEST OF SHOW

  1. Una Mas, Left Coast Brewing (San Clemente)

BEST OF SHOW SESSION BEER

  1. Ocho Barril, Half Moon Bay Brewing (Half Moon Bay)

Congratulations to all the winners.

Bistro IPA Festival Winners 2013

bistro
For the third straight year I missed the Bistro IPA Festival, even with them moving it from its usual August date to today. Happily, owner Vic Kralj was again kind enough to send me the list of the winners. Carlsbad Raceway IPA, from Pizza Port in Carlsbad, near San Diego, was chosen best in show at the 16th annual IPA Festival today at the Bistro in Hayward, California. The full list of winners is below.